Haşim Sürikli ile Sözlü Tarih Görüşmesi

Haşim Sürikli ile Sözlü Tarih Görüşmesi

(1969, Adana)

“Keşke şu an çocuklarım o  zaman zararlı neşriyat dedikleri Texasları Tom Mixleri okuyabilse.”

Doğum tarihi ve yeri nüfusa doğru kaydedilmeyen Haşim Sürikli, 1967 yılında Siirt Şirvan’da doğar aslında. Anne tarafı Arap kökenli, babası ise Kürt’tür. Siirt’ten yola çıkıp Adana’ya gelir ve yerleşirler. Babası Adana’da inşaat işçisi olarak çalışmaya başlar. İlk yıllarda çok çalıştığı için çok az görürler onu. Annesi ve abisi ile birlikte geçirir zamanını çoğu kez. Her gün annesine bırakılan para ile evlerinin yanındaki bahçeden sebze, meyve alırlar. Henüz ilkokul çağında, küçük bir çocukken annesini kaybetmenin acısını yaşar.

 Annesinin vefatından sonra komşuları onlara çok destek olur. İlkokuldayken dersleri çok iyidir ve üçüncü sınıftan beşinci sınıfa geçer. Beşinci sınıfta iken başka bir eve taşınır ve bu yeni evin okula olan uzaklığı devamsızlık yapmasına neden olur. Okula devam ederken bir yandan da abisi ile çay bahçelerinde çalışırlar. Siyasi açıdan karışık bir dönem olan 1980 yılında ortaokula gider. Bu karışıklıklardan dolayı okulu bırakır, akşamları çay bahçesinde düzenli olarak çalışmaya başlar. Yine bu dönemde çeşitli ticari faaliyetler yaparken siyasi çatışmalara tanıklık eder.  Kazandığı paranın bir kısmını babasına vermeden biriktirir ve abisine de çok yardım eder. 12 Eylül 1980 sabahı abisi ile işe gitmek üzere sokağa çıktığında tutuklanır ve bir gece kapalı spor salonunda kaldıktan sonra serbest bırakılırlar. Dönemin sanatçılarının parodi ve konserlerine gidip satış yapar.

Siirt’ten ilk göç edenlerden biri olarak babası, diğer akrabalarına da bir nevi öncülük eder. Adana’da farklı etnik kimliklere sahip komşuları vardır Arapça ve Kürtçe konuşan. İstanbul’daki akrabalarının babasına ısrar etmeleri üzerine de 1984’te İstanbul Çamlıca’ya yerleşirler. Ancak abisi Adana’ya geri döner,  orada orkestraya yardım ederken bateriye ilgi duyarak baterist olur ve Adana’da evlenir. Babası ile çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 1985 yılında bir akrabasının vasıtası ile boyacılığa başlar. Adana’nın köylerinde yaşayan akrabalarıyla ilişkileri zayıfken, İstanbul’a göç eden akrabalarıyla daha güçlüdür ilişkilere sahiptir.

Amcasının kızıyla evlenir ve 4 çocuk sahibi olur. Askerliğini İzmir’de yapar. Askerden sonra bir komşusunun aracılığı ile Marmara FM’de uzun yıllar şoför olarak çalışır. Radyo ekonomik sebeplerden dolayı kapanınca buradan ayrılmak zorunda kalır. Bilim ve Sanat Vakfı’nda işe başlar. Burada icra ettiği en önemli işlerden biri çaycılıktır. Çay yapmak ve yaptığı çayları insanlara sunmak, onun için sanattan başka birşey değildir.

İş arkadaşının eğitimini tamamlamak üzere açık öğretime kayıt yaptıracağını söylemesi ve kendisine de teklif etmesi üzerine açıköğretim ortaokuluna kaydolur. Ortaokulu ve liseyi bu şekilde tamamlar. Üniversiteye de Açıköğretim Sosyoloji  bölümünde devam eder.

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

SÖZLÜ TARİH ARAŞTIRMALARI

Veritabanı

Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı'nın yer alan tüm kategoriler için arama yapabilirsiniz.

D-SPACE

Sözlü Tarih arama veritabanı D-SPACE altyapısını kullanmaktadır.

SON GÜNCELLENENLER