SİTE KULLANIM İLKELERİ

 • www.sozlutarih.org.tr internet sitesinin faaliyetlerini yürüten Bilim ve Sanat Vakfı ve internet sitesini  üye girişi yaparak veya yapmaksızın herhangi bir şekilde kullanan her türlü gerçek ve tüzel kişiler (Bundan böyle "KULLANICI" olarak anılacaktır.) bu sayfadaki şartlara uymayı kabul etmiş sayılır.
 • Bu sayfada yer alan kullanım şartları, değişikliklerin yine bu sayfada açıkça belirtilmesi şartıyla STA tarafından herhangi bir anda tek taraflı olarak değiştirilebilir.
 • Bu sitenin içerdiği bilgilerin telif hakkı -aksi belirtilmedikçe- STA'ya aittir ve gerek STA'nın gerekse adıSTA tarafından açıklanan hak sahibinin hakları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili uluslararası mevzuat kapsamında hukuki koruma altındadır. Site özgün içeriğinin izinsiz olarak kısmen veya tamamen indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, işlenmesi ve yayınlanması, ve bunlara teşebbüs edilmesi yasaktır.TSA'nın açık bir yazılı izni olmaksızın, içeriği dağıtılamaz veya ticari olarak kullanılamaz. STA bu gibi faaliyetlerde bulunduğunu tespit ettiği KULLANICI aleyhine yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.
 • KULLANICInın STA interaktif sistemlerini kullanarak site üzerinden paylaştığı herhangi yazılı, görsel ve işitsel  materyalin veya içeriğin, haklarının kullanıcıya ait olduğu varsayılmaktadır. Hukuken geçerli oldukları ve üçüncü şahısların haklarını ihlal etmedikleri sürece, bu hakları üzerinde dilediği şekilde tasarrufta bulunma hakkı ortadan kalkmamaktadır ancak paylaşarak STA'ya söz konusu içeriği derleme, işleme ve yayınlama hakkını, süresiz ve gayri münhasır olarak verir.
 • STA , yasalara aykırı olmayan çeşitli teknolojik araçlar yardımıyla, KULLANICI hakkında istatistiki bilgi toplama ve bu bilgileri reklam yayın sisteminde ve içerik sisteminde kullanma hakkına sahiptir.
 • KULLANICISTA'nın herhangi bir içerik paylaşım alanını kullanırken telif hakları yasasına uymak zorundadır. Telif hakkı başkasına ait yazı, metin, video, resim, fotoğraf, yazılım, dijital ses kaydı (MP3 ve diğer dijital ses formatları vs.) dokümanların KULLANICI tarafından www.tsa.org.tr'de üzerinde paylaşılmasından dolayı çıkacak anlaşmazlıklarda, STA taraf olarak gösterilemez, maddi veya manevi olarak sorumlu tutulamaz. Bu gibi durumlarda, üçüncü şahıslara taraf KULLANICIdır ve doğacak olan bütün maddi veya manevi zararları karşılamayı kullanıcı kabul eder. Bu gibi durumlarda STA, telif hak sahiplerinin içeriği yayından kaldırma başvurularını yerini getirir.
 • KULLANICI, sitenin sunduğu çeşitli hizmetleri kullanırken, genel ahlaka, yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklere ve ilgili uluslararası mevzuata uymakla yükümlüdür. KULLANICI adı da dahil olmak üzere STA'ya gönderilen tüm bilgiler ve belgeler,  interaktif sistemleri kullanarak eklenmesini önerdiği yazılı, görsel ve işitsel tüm materyallerin genel ahlaka ve söz konusu yasa ve yönetmeliklere uygun olmak zorundadır. Siteye gönderilen bilgilerin genel ahlaka ve kanunlara aykırı olması nedeniyle STA hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk kabul etmemektedir ve bu durumdan doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluk münhasıran KULLANICIya ait olacaktır.
 • STA, Türk sineması ile ilgili bilgi, belge ve görsellerin yer altığı bir arşiv veritabanıdır. Sitenin iletişim kanallarının amacı,Türk sineması ile ilgili mevzularda paylaşımda bulunmak, yorum yapmak, müzakere etmektir.  KULLANICI bu iletişim kanalları üzerinden küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren veya reklam içeren yorumlarını iletmesi halinde STA, sitenin amacı dışına çıkan ilgili içeriği yayına almama, bu tarz paylaşımların devam etmesi halinde kullanıcının siteye erişimini engelleme, kullanıcı aleyhine yasal işlem başlatma ve eğer sehven yayına girdiyse bu içeriği  kaldırma hakkına sahiptir.
 • STA'nın yazılım ve donanım sistemlerinin zarar görmesini bu suretle işlemez hale gelmesini, ciddi ölçüde yavaşlamasını amaçlayan her türlü davranış ve işlem yasaktır. Otomatik programlar kullanılarak çok sayıda sorgu veya üyelik kaydı yapılması veya otomatik yöntemlerle siteye çok sayıda talep veya bilgi gönderilmesi de bu yasak kapsamındadır. STA, bu gibi faaliyetlerde bulunduğunu tespit ettiğiKULLANICInın siteye erişimini engelleme ve yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.
 • KULLANICInın üyelik formunu doldurarak STA ile paylaştığı bilgiler, doğru kabul edilir. Bilgilerin yanlış olmasından kaynaklanacak her türlü sorumluluk KULLANICIya, üyeye, aittir.
 • Kullanıcı adı ve şifre sadece KULLANICIya aittir. Bir üyeliği birden fazla kişi kullanamaz. Kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak yapılan tüm işlemlerin, aksi ispat edilmediği sürece ilgili KULLANICI tarafından yapıldığı kabul edilecektir.
 • Bir kişi herhangi bir amaçla birden fazla üyelik yapamaz. Farklı kullanıcı adlarının aynı kişiye ait olduğunu tespit etmesi halinde, STA söz konusu kişinin tüm üyeliklerini derhal ve tek taraflı olarak feshetme ve ilgili kullanıcının bu siteye erişimini engelleme hakkına sahiptir.
 • Sitede yayınlanan reklamlara ve tanıtım metinlerine, bilgi alma amacı dışında çok sayıda manüel veya otomatik tıklama yapmak yasaktır. STA, normal bir kullanıcı davranışına uymayan bu gibi tıklama faaliyetlerinde bulunduğunu tespit ettiği KULLANICInın siteye erişimini engelleme ve yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.
 • STA link verdiği, banner yoluyla veya başka yollarla tanıtımını yaptığı site, ürün veya hizmetlerin içeriğinden ve kalitesinden sorumlu değildir.
 • Bu sayfada yer alan kullanım ilkeleriyle ilgili olarak ortaya çıkabilecek tüm ihtilaflar, Türk hukukuna ve İstanbul mahkemeleri ve icra dairelerinin yargı yetkisine tabidir.

SÖZLÜ TARİH ARAŞTIRMALARI

Veritabanı

Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı'nın yer alan tüm kategoriler için arama yapabilirsiniz.

D-SPACE

Sözlü Tarih arama veritabanı D-SPACE altyapısını kullanmaktadır.

SON GÜNCELLENENLER