Muhteşem Candan ile Sözlü Tarih Görüşmesi

Muhteşem Candan ile Sözlü Tarih Görüşmesi

(1955, Konya)

“Memleketimde sesi güzel olanlara bunun gırtlağına bülbül gaçmış derlerdi.”

Ünlü plakçılar çarşısının müzik yapımcılarındandır Muhteşem Candan. Dünyaya geldiği Konya’dan 17 yaşındayken gelir İstanbul’a. Çocukluk yıllarından itibaren merakını celbeden müziktir yollara düşüren onu. Denizin üstündeki köprülerin iki yakayı birbirine bağlaması, şehirdeki  kalabalık ve  hız, tarihi doku çok etkiler onu ilk geldiği yıllarda.  1973 yılından önce dayısı ile başladığı müzik yapımcılığına yani plakçılığa sonraları yalnız devam eder.

İstanbul’a ilk geldiği yıllarda Aksaray’da oturur.  Evlendikten sonra da sırasıyla Fatih Halıcılar Caddesinde ve Merter’de ikamet eder. O yıllarda eğitimini tamamlamak için geceleri de okula gider. Konya’dan ayrıldığında lise 2. sınıftadır ve ikinci öğretime başvurduğu için İstanbul’da 1. sınıftan başlamak zorunda kalır. Ticaret Lisesi’ni bitirdiği yıllarda yaşanan öğrenci çatışmaları nedeniyle üniversiteye devam edemez. 1989 yılında Turgut Özal’ın çıkardığı 3 aylık askerlikten faydalanarak askere gider.

Meslek hayatında halk tarafından sevilen sanatçılarla birlikte çalışır. Yaklaşık 300 sanatçı ile yolları kesişir. Çalıştığı her kişiyi yıldızı olarak görür. Yaptıkları plaklar zamanla sinemaya uyarlanır. Şarkı seçerken çok dikkatli ve titiz olan, işini  sevmekle birlikte kameranın önüne  çıkmaktan pek hoşlanmayan Müslüm Gürses ile 2002 yılına kadar çalışır. Bülent Ersoy, Ferdi Tayfur, Gönül Yazar, Ayşe Tunalı, Ajda Pekkan, Hüner Coşkuner ve Türkiye’nin nostalji kraliçesi olarak anılan Muazzez Ersoy da çalıştığı kişiler arasındadır. Yakın dönemden ise Gülben Ergen, Demet Akalın gibi kişilerin de ilk albümlerini kendisi yapar. İcra ettikleri  iş, organize olmayı gerektirdiğinden takım arkadaşlarıyla birlikte sanatçılara uyum sağlarlar ve bir aile ortamında çalışırlar. Dinletmeyi öğretmek, geleceğe arşiv bırakmak, yeni seslere, yeni kişilere imkan tanımak ister.

Bu süreçte müzik dünyasında pekçok teknik değişime şahitlik eder.  Plak döneminden kasete, kasetten CD’ye, CD’den de dijital ortama  geçişi bizzat yaşar. Kamera, montaj ve ışık sistemlerinin gün geçtikçe güçlü hale gelmesi de bunlardandır. Aynı zamanda İstanbul’a ilk geldiği günlerdeki boş arazilerin, bağ bostanların ve hayvan ağıllarının yerini apartmanların AVM’lerin kuşattığına şahitlik eder.

1975 yılında evlenen Candan’ın bir oğlu bir de kızı vardır. Zaman kavramının olmadığını yapımcılık sektöründe hayatı boyunca tatil yapmaya fırsat bulamaz.

Yeni yapılan ulaşım araçları sayesinde eskiden mümkün olmayan bir sürede istenilen yere varmanın zevkini yaşar.

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

SÖZLÜ TARİH ARAŞTIRMALARI

Veritabanı

Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı'nın yer alan tüm kategoriler için arama yapabilirsiniz.

D-SPACE

Sözlü Tarih arama veritabanı D-SPACE altyapısını kullanmaktadır.

SON GÜNCELLENENLER