Arif Öztürk ile Sözlü Tarih Görüşmesi

Arif Öztürk ile Sözlü Tarih Görüşmesi

(1954, Trabzon)

“Başakşehir’de ışık, su, yol sorunu vardı. Yolda ışıkların yandığını görünce elektrik var der sevinirdik.”

Dağlık bölgeleri yoğun Trabzon’un Yomra kazasına bağlı Godil köyünün yaylarından birinde doğar Arif Öztürk. Avcıoğlu olarak bilinen ailesi, döneminde yaşanan kıtlık ve vergiler nedeniyle büyük maddi sıkıntılar yaşar. Ölümle sonuçlanan dedelerinin yaşadığı hazin hikayenin de etkisiyle ilk göçleri daha üç yaşındayken İzmit’in Maşukiye köyüne olur. Zorlu bir yolculuktan sonra gittikleri Maşukiye köyünde geçer çocukluğu ve ilk gençlik yılları. Babaannesinin felç geçirmesi ve kız kardeşinin vefatı dışında bu köye dair hatırlar güzeldir hep. Meyva ağaçlarının olduğu, suların şırıl şırıl aktığı ve yeşilin hakim olduğu bu köyde doyasıya yaşar çocukluğunu.

1962 yılında Maşukiye İlkokulu’na başlar. Hayvanları otlatmaya giderek  ve bazen de bahçe işlerine bakarak ailesine yardımcı olur. 1967 yılında açılan İzmit İmam Hatip Okulu’na kaydolur. Maşukiye’den İzmit’e trenle ulaşabilmek için  evden istasyona, istasyondan okula kadar yürüyerek gider Cumartesi günleri de eğitimin olduğu okuluna. Lakin zahmetli bir yolculuktan sonra vardığı okulundaki hocalar pek iyi yer almaz hatıralarında. Lise kısmı olmadığı için ulaşımda yine sıkıntılar çektiği eğitimine Adapazarı İmam Hatip Lisesi’nde devam eder. Bu sırada inşaat ustası babasından mesleğinin inceliklerini öğrenir. 1971 muhtırasından sonra İmam Hatip mezunlarına da ODTÜ’ye gidebilme hakkı verilir ve üniversite imtihanlarına girerek Matematik bölümünü kazanır. Kendisi de dahil sağ görüşlü öğrenciler, sol görüşlü öğrencilerin baskılarıyla yurtları terk etmek zorunda kalırlar. 1973’te evlendiği eşini Ankara’ya getirir. Birçok arkadaşı gibi baskılara daha fazla dayanamayarak üniversiteyi bırakır.

İmam Hatip mezunlarına üniversiteye giriş hakkı sağlayan yeni düzenleme ile fark derslerini vererek yeniden lise diploması alır. Bir kez daha üniversite sınavına girerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dili Filolojisi bölümünü kazanır. Ailesini bu kez İstanbul’a getirerek Fatih’teki Çarşamba semtine yerleşir. 1983 yılında üniversiteden mezun olur, askerliğini eğitim çavuşu olarak Denizli’de yapar.

Üniversite yıllarında evli ve çocuk sahibi olması çalışmak zorunda bırakır Arif Öztürk’ü. Ticaretle uğraştığı için memurluk yapma fırsatı bulamaz. İstanbul, Sultanhamam’da toptancılıkla uğraşır. Bir kız, iki erkek çocuk sahibidir.

Refah Partisi Fatih İlçe başkanlığının kurucu üyeleri arasında bulunur. Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde KİPTAŞ’ın yaptırdığı konutlardan alarak Başakşehir’e taşınan ilk yirmi ailenin içinde yer alır.

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

SÖZLÜ TARİH ARAŞTIRMALARI

Veritabanı

Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı'nın yer alan tüm kategoriler için arama yapabilirsiniz.

D-SPACE

Sözlü Tarih arama veritabanı D-SPACE altyapısını kullanmaktadır.

SON GÜNCELLENENLER