Bilgin Çokbiçer ile Sözlü Tarih Görüşmesi

Bilgin Çokbiçer ile Sözlü Tarih Görüşmesi

(1948, Eyüp)

 “Her halini bağrıma basıyor, her halini seviyorum İstanbul’un.”

Doğma büyüme Eyüplüdür Bilgin Çokbiçer. Üç kız kardeşin ikincisi olarak dünyaya gelir. Babası Yunus Çokbiçer Harbiye, annesi 1922 Florya doğumludur. Ataları Arnavutluk’tan gelir. Büyükbabası Seyfettin Çokbiçer 1895’te Peştane’de, babannesi Nazire Hanım 1892’de Leskovik’te dünyaya gelir. İlkbaharda İstanbul’a gelen dedeleri Harbiye ile Dolmabahçe arasında sebze yetiştirerek ziraatçilik yaparlar. Kışın ise memleketlerine, ailelerinin yanlarına dönerler. Bu gidip gelmeler 1912 Balkan Harbi’ne kadar devam eder.  Binbir zorlukla karşılaştıkları yolculukları sonunda İstanbul’a varırlar ve Harbiye’ye yerleşirler. Daha sonra içinde çeşit çeşit meyvaların olduğu büyük bir bahçeye sahip Eyüp’teki ahşap evlerine taşınırlar.

Ahşap evden dönemine göre modern, geniş bir eve geçerler dört yaşına bastığında. Eyüp Merkez İlkokulu, Nişanca Ortaokulu, Eyüp Lisesi’ni hep aynı semtte tamamlar. İstanbul Üniversitesi Sosyal Antropoloji ve Etnoloji bölümünden 1971’de mezun olarak sülalede üniversiteyi bitiren ilk kadın olur.

Katıldığı imtihanı kazanarak 1969 yılında Türk Hava Yolları Teftiş Kurulu’nda çalışmaya başlayan ilk kadındır yine. Bir süre sonra müfettiş, 1983’te de baş müfettiş olarak atanır.  Görev için sık sık yurt içine ve yurt dışına seyahatler yapar. 

1988 yılına kadar Eyüp’te otururlar. Dedesinin vefatından sonra evlerini müteahhite verirler ve Eyüp’teki kalabalık aile hayatından sonra ablasının ve kız kardeşinin de ikamet ettiği Göztepe’ye taşınırlar. Sadece anne ve babasıyla yaşayacağı bir apartman dairesine yerleşirler.

Ebeveniyle daha çok vakit geçirmek için 2002 yılında emekli olur. Onların vefatından sonra kız kardeşleri, yeğenleri ve arkadaşları sayesinde yalnız kalmaz. Mesleğinden gelen alışkanlıkla yurt içine ve yurt dışına seyahatler yapmaya devam eder.

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

SÖZLÜ TARİH ARAŞTIRMALARI

Veritabanı

Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı'nın yer alan tüm kategoriler için arama yapabilirsiniz.

D-SPACE

Sözlü Tarih arama veritabanı D-SPACE altyapısını kullanmaktadır.

SON GÜNCELLENENLER